Nuolatinis vaistų leidimasis. Reik žinot kelias taisykles

Teko sudalyvauti sergančiųjų išsėtine skleroze stovykloje. Ji jau ne vienerius metus vyksta Šventojoje. Ją organizuoja Klaipėdos ir Vilniaus išsėtinės sklerozės draugijos. Aš šioje stovykloje dalyvavau antrą kartą ir šį kartą man labai patiko viena paskaita. Noriu pasidalinti išgirsta informacija. Manau, kad tai aktualus klausimas nemažai daliai sergančiųjų išsėtine skleroze.

Sakyčiau, kad didesnė dauguma sergančiųjų išsėtine skleroze naudoja leidžiamus vaistus, tai yra interferonų klasės medikamentai. Jie vadinami pirmo pasirinkimo vaistais diagnozavus išsėtinę sklerozę. Leidimosi dažnis priklauso nuo vaisto pavadinimo, tai bus kartą į dvi savaites, kartą į savaitę, du ar tris kartus per savaitę. Pažįstu žmonių, kurie interferonus leidžiasi daugiau nei 15 metų.

Paskaita buvo apie odos priežiūrą po injekcijų. Paskaitą skaitė slaugytoja Jolita Šukienė iš VšĮ Inkocentras.

Aš nesigilinsiu dabar į visokius vaistų susileidimo ir adatos laikymo kampus. Tuos dalykus kiekvienam, kuris gauna vaistų receptą, išaiškina jo gydytojas neurologas ar slaugytoja. Vieniems galima vaistus leistis ir į kojų, ir į rankų sritį, į pilvą ar sėdmenis. Kitiems nurodytos konkrečios vietos, pavyzdžiui, šlaunų išorinė sritis.

Kokios yra problemos su tuo susileidimu? Viena pagrindinių – po to atsiranda tokie patinimai, stiprūs paraudimai toje vietoje, kur buvo leidžiamas vaistas; būna skausmingi prisilietus. Paskui ima juoduoti, tai iš viso… Atrodo nelabai kaip, o ir gąsdina informacija apie galimas audinių nekrozes (apmirimas), kurios netgi yra šalinamos chirurginiu būdu. Tad buvo labai įdomu pasikalbėti su slaugytoja Jolita apie šį reiškinį.

Pasirodo, tos susileidimo komplikacijos vadinamos infiltratais. Tą infiltratą pasidarai pats. Kaip?

  • Nesušildai vaistą iki reikiamos temperatūros,
  • nesilaikai higienos reikalavimų,
  • dezinfekavus odą iš karto leidiesi vaistus. Būtina leisti nudžiūti spiritukui ir tada leistis, nes gali spiritą „įnešti“ į audinius ir bus uždegimas.

Slaugytoja Jolita sakė, kad tie paraudimai gali būti po kiekvieno susileidimo, tiesiog tokia odos reakcija, tačiau jeigu jie laikosi kelias dienas, tada vadinasi, jau turit infiltratą. Jos manymu, ilgai leidžiantis vaistus infiltratų susidarymo nepavyks išvengti. Tiesiog reikia žinoti, ką daryti, kad jų neatsirastų ir ką daryti, kai jie atsirado.

Tai, kad neatsirastų – higiena ir vaistų susileidimas griežtai pagal instrukciją. O kai atsirado galima naudoti tokias priemones:

  • infiltrato vietoje padėti pusiau alkoholinį kompresą;
  • arba tą vietą patepti jodu. Bet nespalvokite viso ploto jodu, darykite tokį tinkliuką. Slaugytojos net turi šiai situacijai apibūdinti pavadinimą „jodo tinkliukas“;
  • jeigu parodysite infiltratą savo gydytojai, gali paskirsti fizioterapines procedūras, šildymus;
  • jeigu esate labai natūralistas – tuomet veikia efektyviai kopūsto lapas ant infiltrato vietos.

Žodžiu, kadangi badytis teks ne vienerius metus, svarbu išmokti tą daryti teisingai, kad nebūtų baisių pasekmių. Būkime išprusę pacientai 🙂

foto iš čia

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

Parašykite komentarą