Dalyvauju eksperimente. Radau būdą, kaip sumažinti šviesos stygiaus pasekmes

 

Statistika sako, kad penktadalis žmonių žiemos metu smarkiai išgyvena šviesos stygiaus sukeltus simptomus. Pavyzdžiui, būna nedarbingi, jiems sunku susikaupti, nenori nieko, tik valgyti skaniai/saldžiai ir gulint ant sofkės žiūrėti filmus, dar gali būti jautresni, tuoj puola į ašaras, pavyzdžiui, jeigu žiūrimam filme kas nors miršta, dar apsnūdę tokie, kad gali užmigti bet kur ir bet kada. Psichologai anksčiau tą vadindavo žiemos sezono depresija. Dabar sako, kad tai saulės šviesos stygiaus sukelti simptomai.

Tai čia, žodžiu, viskas apie mane. Jau nuo spalio pabaigos pradedu kas rytą kovoti su nepaaiškinamu nuovargiu, su negalėjimu priversti savęs daryti net visai įdomius darbus, o jeigu darbas nuobodesnis ar reikalaujantis atidumo, tai iš viso neprisiverčia jo daryti. Saldumynams – taip! Serialams – taip! Darbams – ne. Ir dar paskui nuo to tokio  vidinio ir išorinio  pasyvumo ima atrodyti, kad tau kažkur ėmė skaudėti, mausti, spausti. Toks ligotas visas pasidarai ir nelaimingas.

Taip man buvo užpernai, pernai aš pasidariau tipo gudresnė ir jau nuo lapkričio vidurio maitinausi didelėmis B grupės vitaminų dozėmis. Jie tikrai veikė, kėliausi ir dirbau, bet didelės vidinės motyvacijos nebuvo, tik kad nekamavo tas nuovargis. B grupės vitaminai nuovargį nutrina jau antrą jų vartojimo dieną.

Šiemet aš iš viso protinga. Aš leidausi į eksperimentą su šviesos terapija. Du šaunūs psichologai Antanas ir Aušra MockaiDepresijos gydymo centro parodė man, kad yra sukurti tokie tipo akinukai. Tai nešiojamas šviesos terapijos įrenginys, nes šiaip jie būna stacionarūs. Juos prie sienų prisiklijuoja kokios sanatorijos ar psichikos sveikatos centrai; sėdi ten prie tokio didelio tipo teliko ekrano. Nelabai patogu, nes kažkur reikia eiti, sėdėti šviestis, paskui iš ten išėjus skubėti kažkur savo reikalais. O čia viskas labai paprasta ir patogu: išsitrauki ryte valandą po prabudimo tuos „akinukus“ iš dėkliuko, dedi ant nosies ir 20, 30 arba 45 minutes sėdi, paskui nusiimi ir gyveni savo gyvenimą.

Smalsaujantiems, kas čia per akinukai, šiek tiek informacijos:

 

Šviesos terapijos akiniai Luminette. Tai mobilios šviesos terapijos įrenginys. Jis naudojamas sezoniniam afektiniam sindromui šalinti bei vangumui ir energijos stokai šalinti. Taip pat naudojamas jeigu kirtote laiko juostas susireguliuoti biologinį laikrodį ir jeigu tenka dirbti pamainomis, naktimis.

Sezoninis afektinis sindromas – čia visi tie mano anksčiau išvardinti simptomai, kurie atsiranda dėl sumažėjo šviesos kiekio.

 

Luminette instrukcijoje rašoma, kad jis atkuria teigiamai veikiančią dienos šviesą ir stimuliuoja specialius akies receptorius, kad sukeltų organizme energijos išsiskyrimo atsaką. Tai padeda kovoti su energijos stygiumi, jaustis žvaliau ir smagiau.

Kaip sakė psichologė Aušra Mockuvienė, kuri šiuos akinukus taiko savo unikalioje depresijos gydymo be vaistų programoje, tai labai veiksminga priemonė, nes žmonės efektą ima jausti jau po keturių dienų.

 

Aš pagalvojau, kad čia bus pats geriausias eksperimentas gyvenime – visai nesunku ir dar žadamas stulbinamas ir toks trokštamas efektas.

 

Ir štai jau praėjo 9 dienos kaip aš naudoju šviesos terapijos akinius. Dabar turiu save labai kontroliuoti, kad nepradėčiau žvygauti ir viskas neprimintų sunkiai paslepiamos reklamos. Aš tikrai jaučiu efektą. Dar prieš devynias dienas būdavo toks pojūtis, kad man net akių vokai nepasikelia iki galo, vaikštai toks nusmurgęs, apsimiegojęs. Į ketvirtą dieną, kaip ir žadėjo Aušra, supratau, kad vaikštau plačiai atmerktomis akimis. O tada pasipylė kiti geri dalykai: nereikia tempti savęs už pakarpos prie darbo stalo, nereikia internete ieškoti kokios dovanos sau už tai, kad padarysiu kokį sunkesnį darbą. Nereikia versti savęs dirbti, tiesiog atsisėdu ir dirbu! O šiandien negaliu savimi atsistebėti. Prisirašau kasdien darbų, kuriuos turiu per dieną padaryti. Lapkričio pradžioje būdavo šeši darbai – trys padarydavau šiaip ne taip. Šios dienos lapelyje buvo užrašyta 12 darbų ir padariau 11!

Aš jau turiu priklausomybę nuo tų akinių 🙂 Net vieną dieną pagavau save galvojant, kokie nabagai visi, kurie jų neturi ir nenaudoja, žmonės gi gyvena kančioje, o viskas taip lengvai pataisoma.

Ir aš nevartoju šiuo metu jokių B grupės vitaminų, geriu įprastą vitamino D dozę, spirulinos kelias tabletes ir ajurvedinių žolelių – šitą derinuką geriu nuo rugjūčio, tokio darbingumo nebuvo per tą laiką. Tad čia tikrai tie akiniai.

Ryte gautas pusvalandis ryškios šviesos suteikia organizmui pojūtį, kad jis gyvena Afrikoje, kur šilta ir gera, todėl nėra priežasčių gulinėti, liūdėti, vengti darbų ir žmonių. Pats lengviausias eksperimentas: geriu kavą, skaitau, vėl išsitraukiau užmestą anglų kalbos mokymosi programėlę, o organizmas tuo metu kraunasi energija.

Dar tęsiu šį eksperimentą 17 dienų, o paskui pasakosiu savo įspūdžius renginyje apie sezoninę depresiją, renginį sugalvojo mano anksčiau minėti psichologai. Dar iki to laiko papasakosiu, kaip vyksta eksperimentas ir kokie pasiekimai.

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

4 komentarai apie “Dalyvauju eksperimente. Radau būdą, kaip sumažinti šviesos stygiaus pasekmes”

  1. O ne paprasčiau kasrytą po valandą skaityti norimą knygą mobiliame telefone arba planšetėje nusistačius maksimalų ekrano šviesumą?
    Luminette puslapyje rašoma ‘The light emmited by the Luminette is white light enhanced with blue light’
    Daugumos mobiliųjų įrenginių ekranų pagrindą (jei tai ne OLED ekranas) sudaro balti LED šviestukai, kuriuose didelė porcija mėlynų spindulių, todėl jų nerekomenduojama žiūrėti-skaityti prieš miegą, bet ryte – turėtų atitikti Luminette poveikį. Čia va pavyzdžiui kelių mobilių įrenginių spektrai: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4602096/

  2. Tikrai židinys jei geras namuose stovi ir pabūni prie jo kokią valandėlę užtenka šviesos pakankamai. Pats tai dabar krosnelę paprastesnę nusipirkau, nes židinys labai svilindavo veidą kai žiūrėdavau į liepsną

Parašykite komentarą