Dirbat pagal individualią veiklą? Pamirškite apie išmoką už „biuletenį“

 

Buvo garsiai paskelbta, kad nuo šių metų sausio pirmos dienos dirbantys pagal individualią veiklą galės imti vadinamuosius biuletenius, t.y., nedarbingumo lapelius ir už tai Sodra sumokės išmoką. Buvo tik keliama sąlyga, kad būtų dirbama pagal tą individualią veiklą bent pusmetį. Taip jau gavosi, kad liepos mėnesį pablogėja mano savijauta, kreipiausi į šeimos gydytoją, ji skyrė tikslinančių tyrimų, skyrė siuntimus pas kitus gydytojus. Žodžiu, viskas kaip visada. Tik ji išrašė man nedarbingumo lapelį. Ir tai buvo didelis pokytis mano gyvenime, nes paskutinį kartą į gydymo įstaigą su skundais kreipiausi gal prieš 7 metus, o biuletenį turėjau iš viso prieš kokius 18 metų, už kurį buvo mokama.

Gulėjau sau, kramčiau medų su uogomis ir galvojau, kaip gerai. Pagaliau guli sau, sergi pilnavertiškai, neskauda galvos, kad nedirbi ir baigęs sirgti turėsi arti kaip arklys, nes kas gi sumokės už butą, mokesčius visokius? Kol guli, nedirbi, pinigų gi neuždirbi. Aš su šituo žinojimu gyvenau dvi dešimtis metų, nes ilgą laiką buvo autorinių sutarčių periodas, paskui individuali veikla. Aš labai džiaugiausi, kai sužinojau, kad pagaliau pagaliau ir mes gausime išmokas už nedarbingumo periodus. Sakiau net visiems, kad vien už šį sprendimą valdžią galima girti kaip suvokiančią, kas yra socialinis teisingumas ir tinkama sveikatos apsauga.

O vat ir šūdo jums! O ne išmokų. Uždarė nedarbingumą, po kelių dienų gaunu laišką iš Sodros, kad išmokos mokėjimas atmestas, nes pas mane 0 metų stažo ir nemoku aš jokių įmokų. WTF? – pasipiktinau aš ir pasinaudojau teise apskųsti sprendimą. Parašiau, kad su individualia veikla dirbu 5 metus ir įmokų kopijas nusiunčiau, kurias darau kas mėnesį. Dar po kelių dienų parašo laišką kita teta. Dabar jau nei žodžio apie darbo stažą, tačiau vėl kažkas apie tas įmokas. Skambinu, nes matau kaip taip susirašinėsime iki mano pensijos.

Ir telefonu man išaiškina, kad ne taip paprasta čia, viskas labai sudėtingai susukta. Žodžiu, jie ne apie tuos 34.20 eu, kuriuos individualistai moka kiekvieną mėnesį Sodrai, kad poliklinikoje priimtų ir ten už viską nereikėtų mokėti. Pagal naują tvarką bus taip: kitais metais, kai deklaruosime pajamas už 2017 m. reikės dar užpildyti kažkokį priedą pranešimą ir tada Sodra matys, kad mes mokėjome mokesčius jai, tuos 15 proc. berods nuo gaunamų pajamų ir tada jau ji galės paskaičiuoti, kiek jums priklauso išmokos už ligą! Žodžiu, sergi šiemet, išmoka gauni kitąmet. Ir net nelabai gausi, nes jie gi ten nurašo nuo bendros mokesčių sumos, kurią privalai sumokėti. Ir dar ką aš išgirdau iš tos konsultantės roboto balsu ir kalbėjimo maniera, kad suma turi būti ne mažesnė nei minimali alga. Vadinasi, individualistai, norintys sirgti ir gauti už tai išmokas, turi uždirbti ne mažiau kaip nustatyta minimali alga.

Dar vienas būdas gauti tą išmoką šiemet, tai jau nuo sausio pirmos reikėjo kiekvieną mėnesį mokėti procentą Sodrai nuo savo pajamų. Ankstesnių metų patirtis rodo, kad tai įvelia žmogų į pernelyg sudėtingus buhalterinius šokius su kardais ir nieko gero iš to neišeina. Priešingu atveju visi mokėtų kiekvieną mėnesį, bet kažkodėl visi susimoka kai padeklaruoja pajamas už visus metus.

O dabar individualią veiklą vykdančiųjų realybė vėl tokia nykoka: guli, sergi, nedirbi – pinigų neuždirbi, neturi už ką nusipirkti vitaminų ar vaistų, nes pinigų reikės gyvenimui po ligos. Viskas kaip ir buvo, tik lapelius dar kažkokius reikia pildyti, Sodrai rašinėti, paskui deklaravimo metu dar papildoma paraiškas pildyti.

Nemoku daryti tų haštagų, bet dabar vienas būtų labai į temą: visgi nesveika ta jūsų sveikatos apsaugos sistema.

Pikta, bet gerai, kad pasveikusi Ieva

foto 

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

2 komentarai apie “Dirbat pagal individualią veiklą? Pamirškite apie išmoką už „biuletenį“”

  1. „Ir dar ką aš išgirdau iš tos konsultantės roboto balsu ir kalbėjimo maniera, kad suma turi būti ne mažesnė nei minimali alga. Vadinasi, individualistai, norintys sirgti ir gauti už tai išmokas, turi uždirbti ne mažiau kaip nustatyta minimali alga.“ Šioje vietoje šiek tiek ne taip, – uždirbti turi tiek, kad sumokėtum tiek mokesčių, kiek darbdavys sumokėtų nuo nustatytos minimalios algos, tai reiškia gerokai daugiau. O dirbdami su individualia pažyma mes sumokame 5 ar 15 proc. priklausomai nuo veiklos. Tai yra gerokai mažiau.
    Daugiau apie tai: http://www.vz.lt/finansai-apskaita/2017/05/05/atsargiai-su-individualia-veikla-1-m-stazo-tik-uzdirbus-15200-eur
    Cituoju: „Jei per 1 metus uždirbama mažiau nei 12 minimalaus mėnesio atlygio (MMA) ir sumokama mažiau mokesčių, gyventojas nesukaupia vienerių metų stažo. Minimalus būtinas stažas siekia 30 metų. Kad sukauptų vienerių metų stažo, už darbuotoją turi būti sumokėti mokesčiai nuo 12 MMA.
    Dirbant pagal individualios veiklos pažymą „Sodra“ skaičiuojama tik nuo pusės apmokestinamųjų pajamų, todėl stažui sukaupti reikia daugiau pajamų.“
    Vadinasi, jei su individualia veikla uždirbsi tik MMA, gausi išmoką, vertą tik 0,35

  2. Pats turiu atsidaręs individualią veiklą. Mokesčiai taip kerta skaudžiai, kad kartais neuždirbu net minimumo. Tenka kartais juos apeidinėti. Kai ateina žiemos ar vasaros sezonas nuperku padangas žmonai ar vaikams, kartais draugam. Nurašau mokesčius. Tokiu būdu sutaupau eurą kitą. Beje labai gerą vietą suradau kur geros kokybės padangas parduoda. Tai ten visiems ir rekomenduoju jas pirkti

Parašykite komentarą