Dėl ko kryžiuojamos špagos?

Stebiu tą keistą triukšmą, sukeltą dirbtinio apvaisinimo įstatymo priėmimo. Ir nesuprantu visų šioje istorijoje dalyvaujančiųjų. Savo retorikoje neteisios yra abi pusės, durniais vadinančios viena kitą. Kodėl nėra ramaus žmogaus, gebančio parodyti, jog susitarimas yra kažkur per vidurį?

 

Nebūtų tokių dramų, jeigu būtų padaryti du atskiri dokumentai. Vienas apibrėžtų, jog nevaisingumo gydymas turi būti kompensuojamas iš Ligonių kasų. Ir tada atskirais punktukais surašytų, kokias tiksliai procedūras kompensuotų: stimuliacijas, vaistus ir kt. Tiek iš tikrųjų pradžiai ir būtų užtekę. Žmonės, kuriems iki pastojimo trūksta tik kokio vaisto dėl to labiausiai ir pyksta, nes eilinėje poliklinikoje, ginekologinės konsultacijos metu jie nieko negauna – nei normalios diagnostikos, nei patarimų, kaip gydytis, nei kompensacijos vaistams. Jie turi eiti pas privatininkus ir ten jau juos melžia kaip priklauso.

 

Mano manymu, visa retorika ir turėjo susivesti į patį faktą – gydymo kompensavimo. O dabar kai į vieną įstatymą sukišo viską, atsiranda ir labai jau etiškos ir net filosofiškai futuristinės diskusijos. Pavyzdžiui, šiandien Santariškių klinikos išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigia, kad 20 didžiausių šalies gydymo įstaigų medikų ir dar kažkiek ten pacientų piktinasi, jog naujas įstatymas yra diskriminuojantis ir žalojantis sveikatą, nes:

 

„atima galimybę užkirsti kelią sunkių genetinių ligų perdavimą vaikams, nes nesudaro galimybių atlikti mokslu įrodytus, patikimus embriono genetinius tyrimus iki jų perkėlimo į moters kūną“.

 

Vadinasi, tie, kurie negali susilaukti vaikų (nes fiziologija neleidžia, nes liga nutiko, nes Dievas nedavė) dėka tos procedūros įgyja teisę turėti sveikesnį vaiką nei tie, kurie viską daro tradiciniu būdu? Nes visas toks moksliškas ginekologas pincetuku apžiūri embrioniukus ir pamato, kad anas kreivas, šleivas, kitas neatitinka sveiko svorio parametrų, žodžiu, išrenka gražiausią embrioną? Toks šiek tiek Dievas prie mikroskopo a ne? Pagal Lietuvos medikus, ne Dievas, o mokslininkas.

 

O pagal mane – tai čia tie baisieji ateities scenarijai, kuriuos teko skaityti fantastinėse knygose. Kai turtingieji pasaulio piliečiai gali viską, šiuo atveju, susikurti sau tobulą, sveiką vaiką, be jokių genetinių ydų, nors be tų didelius pinigus kainuojančių medicininių manipuliacijų vaikų jie niekada neturėtų. Taip gimsta karta tobulų vaikų, kurie neserga, jie sėkmingi, jie turtingi, galiausiai, jie ima niekingi vargšus, kurie lengvai pastoja, bet paskui serga, gal nėra tokie protingi ir sėkmingi. Gal šiek tiek nukrypau J

 

Dar tame pranešime spaudai buvo vienas sakinys apie diskriminuojantį įstatymą:

 

„sukelia riziką moters bei vaiko sveikatai ir gyvybei, nes moterims, nepastojusioms po pirmosios pagalbinio apvaisinimo procedūros, verčia kartoti sveikatai ir gyvybei pavojingus hormoninės stimuliacijos, pilnos nejautros ir chirurginės intervencijos ciklus, nors įstatymu leidus embrionų šaldymą, to būtų galima išvengti“.

 

O kodėl tai moteriai, kuriai taip prisiš.. turėti SAVO vaiką, neiškęsti tų visų kančių? Juk ji kažkaip taip bukai nori SAVO vaiko. Tegul tada jos kančia ir būna didesnė, tegul vargsta, rizikuoja gyvybe, juk taip tas SAVO vaikas, tikriausia, bus dar labiau išlauktas, iškentėtas ir išmylėtas.

Jeigu bandai patekti į namus, kur uždarytos visos durys ir langai, tai gal nereikia drąskyti iki kraujo nagų ir trankyti galvos į langines? Gal geriau apsisukti ir paieškoti kito namo? Kuriame gyvena vaikai ne tokių protingų mamų, kurioms tas SAVO yra nieko vertas. Eikite į vaikų namus! Imkite kūdikius ir realizuokite tą motinystės ir rūpesčio poreikį. Kodėl reikia taip tampyti gamtą ir visus už ūsų? Jeigu nebuvo pas moterį mėnesinių niekada gyvenime, ji niekada natūraliai nesusilauks vaikų; jeigu įvyko kažkokios ginekologinės operacijos, buvo daryti abortai, kodėl dabar norima pastoti? Viskas, neišeis, reikia susitaikyti ir keisti laivo kryptį.

Suprantu, jeigu ten truputį hormonai nusimušė, kažkas lėčiau vyksta nei turėtų – šiek tiek pakoregavus po lytinio akto pastojimas įvyksta. Va tai aš ir vadinčiau nevaisingumo gydymu.

 

O dabar nuolat mums kemšama į galvą kiek porų Lietuvoje negali susilaukti vaikų. Tegul tos poros įsivaikina nors po vieną vaiką ir šalyje neliks vaikų namų problemos. Ir nereikės diskutuoti apie embrionų šaldymą, spermos donorus ir surogatines motinas. Pirma, toks egoistiškas poreikis turėti SAVO vaiką yra bukas, nes pamirštama, kad pasaulyje ir taip jau per ankšta – 7 milijardai žmonių. Kad čia, Lietuvoje, per kelis kilometrus viena troba stovi – tai čia mūsų laimė gyventi ne taip ankštai kaip gyvena pasaulio didmiesčių gyventojai. Tačiau tai nesuteikia mums teisės matyti tik savo kaimo reikalus. Mąstykite apie planetą!

 

Labai norisi įprasminti savo buvimą šioje žemėje paliekant savo genetinį kodą? Įsiprasminkite per gerus darbus – veikimo laukas labai platus.

 

Iš tikrųjų, nei šitas dirbtinio apvaisinimo įstatymas, nei visi pataisymai ir pakeitimai, kurie įvyks neįves tvarkos. Tik išryškins kiekvienos pusės merkantiliškus siekius:

  • Dirbtinio apvaisinimo technologijas įvaldžiusios valstybinės gydymo įstaigos prisidengusios mokslo skydu reikalauja sau palankesnių sąlygų (iš Ligonių kasų plauks pinigai ir siūlais eis pacientai, dar galima bus visokius tyrimus vykdyti ir paskui girtis gydytojų konferencijose „pas mus 80 proc. vaikų iš mėgintuvėlio yra mėlynakiai ir blondinai, nežiūrint tėvų odos spalvos“);
  • SAVO vaiko bukai norinčios poros nenori už nieką mokėti ir kad viskas būtų kuo paprasčiau;
  • privačios gydymo įstaigos, teikiančios dirbtinio apvaisinimo paslaugas irgi trina rankomis, nes pagaliau pradės gauti pinigus iš Ligonių kasų, atsiras daugiau pacientų, kurie iki šiol neturėjo pinigų brangioms jų paslaugoms;
  • gal net kur nors susiprotės įkurti psichologo etatą, kad jis konsultuotų tokias poras (čia vėl pinigai, nes etatas).

 

Iš šalies žiūrint viskas taip akivaizdu ir sunkiai paslepiama po lozungais ir vėliavomis. Kodėl nei vienai pusei neužtenka proto nustoti kvailai elgtis?

foto

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

Parašykite komentarą