Jurgis Andriuška. In memoriam

Vasario 18 dieną iš šio pasaulio, tikiuosi, į geresnį, išėjo Jurgis Andriuška. Jis labai mėgo skaityti mano parašytus tekstus, todėl paskutinis dalyką, ką galiu padaryti dėl jo – tai parašyti tekstą apie jį. Su Jurgiu susipažinau prieš 16 metų, jis tai atsirasdavo, tai dingdavo iš mano gyvenimo, bet jo dėka mano gyvenime buvo įvykių, už kuriuos esu dėkinga Jurgiui. Jis buvo keisčiausias mano draugas. Keisčiausias, nes ne toks kaip visi: jis buvo karštakošis, sakydavo tai, ką reikėjo sakyti ir ko nereikėjo, jis nuolat ko nors prisigalvodavo ir buvo aktyviausias ŽIV aktyvistas. Tarptautinėje ŽIV, hepatito C veikiančių žmonių ir organizacijų susirašinėjimo grupėje, paskelbus apie Jurgio mirtį, žmonės puolė rašyti ir visi minėjo jo aistringumą ginant ŽIV žmonių teises. Kažin, ar mūsų šalyje dar bus toks pacientų organizacijos vadovas kaip buvo Jurgis. Jis buvo unikalus žmogus. Kartais labai sunkiai pakeliamas, sunkiai sukalbamas, sunkiai pakenčiamas, nes jo gan greitai pasidarydavo „per daug“, bet tuo ir unikalus, nes niekada nebuvo pilkas, blankus, niūrus ar nuobodus.

Su Jurgiu padarėme pirmąjį interviu Lietuvos televizijų istorijoje su ŽIV infekuotu žmogumi. Tai buvo kažkokia BTV laida. Aš siūliau jam kalbėti sėdint nugara į kamerą, Jurgis nenorėjo slėpti veido. Paskui aš apie jį parašiau straipsnį į žurnalą „Moteris“. Tada jau jis sakė, kad po to savaitę sėdėjo namie, nes jam atrodė, kad gatvėje visi į jį žiūri, nes atpažįsta iš straipsnio 🙂 Pamenu tą jausmą, kai sutarėm dėl interviu, atsisveikinant jam paspaudžiau ranką ir paskui kurį laiką ėjau žiūrėdama į tą savo ranką. Prieš 16 metų ŽIV buvo siejamas su AIDS ir mirtimi.

Jurgis mane po truputį įtraukė į ŽIV aktyvizmą, aš daug sužinojau apie šitą ligą ir net virtau nedidele eksperte. 2010 m. gegužės mėn. aš patyriau išsėtinės sklerozės ataką, o po kelių mėnesių kartu su Jurgiu skridau į Vieną, į savaitės trukmės konferenciją apie ŽIV. Tai buvo viena įdomesnių mano gyvenimo patirčių, susipažinau su ŽIV aktyvistais nuo Estijos iki Kazachstano. Ten įvyko daug smagių dalykų: Čaplinskas privalomą stovėjimą stende praleido, Čaplinskienė bandė trenkti Jurgiui ir tai neliko nepastebėta SAM (visa lietuvių delegacija dalyvavo apklausoje, kurią surengę valdininkai net neprisistatė), nors šeimynėlė, deja, nebuvo nubausta. Aš parašiau daug tekstų iš tos konferencijos, pakalbinau daug žmonių. Ir pradėjau sirgti… ŽIV aktyvizmu.

Jurgis visuomet buvo šalia, nors pradžioje pyktelėjo, kai savarankiškai pradėjau projektą „Apie ŽIV – žurnalistams ir visuomenei„, bet po to prisijungė ir dalyvavo mano rengtuose seminaruose. Aš dalyvavau ir kiek galėjau jam padėjau su jo renginiais. O jie tikrai buvo ambicingi, jis įlįsdavo į skolas, dažnai gyvendavo nežinia kur ir už nežinia ką, bet išsikeltus tikslus įvykdydavo. 2013 m. surengė forumą „ŽIV Europoje ir kaimyninėse šalyse„. Tada suvažiavo visi aktyvistai, sveikinimo žodį sakė Klaipėdos meras, buvo koncertas paplūdimyje. Paskutinis mūsų bendras renginys buvo 2014 m. gruodžio 1 d. Tai, kaip visada, buvo stipru, drąsu ir aštru 🙂 Jurgio stiliukas 🙂

Jis buvo nenuilstantis, pats išmoko kurti tinklalapius, sukūrė Pozityvaus gyvenimo puslapį, jį administravo, nuolat dėjo informaciją. Jis dalyvavo visokiuose posėdžiuose, konferencijose ir seminaruose, jeigu tik būdavo kalbama apie ŽIV; jis laisvalaikiu vis mokėsi anglų kalbos, vaikščiojo su ausinėmis, klausydavosi paskaitų. Aktyviai ir noriai bendravo su žurnalistais, niekuomet iš jo negirdėjau, kad parašė ne taip 🙂 čia paskutinis jo interviu savaitraščiui „7 dienos“.

Jis man buvo tokia nekintanti ŽIV aktyvizmo konstanta kartu latviu Molokovskiu ir estais Igoriu Sobolevu bei Latčin Alijev… O dabar Lietuvoje nieko nebus. Gal kai sumažės netekties skausmas kas nors perims jo neštą vėliavą. Su laiku visi primirš tą Jurgio karštakošiškumą ir prisimins visus jo gerus darbus. Ir jo atveju nei kiek neperdėsiu sakydama, kad dirbo jis dėl žmonių gerovės, dėl Lietuvos, dėl geresnės ateities, dėl to, kad triumfuotų teisybė. Jis visuomet buvo už teisybę.

Iš atminties vis kyla dienos, įvykiai, pokalbiai, susiję su Jurgiu. Koks jis buvo? Vis bandau rasti žodžius – lengvai pamišęs, užsispyręs, greitas sprendimuose. Dabar vėl ėmė rodyti serialą „X failai“, tai štai Jurgis buvo toks kaip Malderis iš to serialo. Kliedintis iki pamišimo savo idėja, dėl to lendantis į keistas ir jam visai nepalankias situacijas, bet iš to visuomet kažkas nutinka, kas virsta istorija…

Tą dieną ir vėliau pasaulį paliko dar keletas žmonių, ne mažiau keistų ir spalvingų. Vieno realybės šou žvaigždė Big Ang, ištekėjusi už mafijozo, todėl apie jos gyvenimą buvo rodoma socialinės dokumentikos laida (jeigu jie susitiks… jau matau, kaip jie kartu trauktų dūmą su kavos puodeliais rankose ir iš ko nors žvengtų) ir rašytojas, filosofas Umberto Eco. Ligos skina visus be išimties. Jurgiui likimas iškrėtė nemažą pokštą. Pamenu, porą metų bijojau jam skambinti, kad neišgirsčiau, jog jis miręs nuo AIDS. Gyvenimo paradoksas – mirė jis mankštindamasis sustojus širdžiai…

Kaip liūdna bebūtų visiems kas jį pažinojo ir kam jo trūks, verta prisiminti indėnų išmintį: žmogus gyvas, kol jį nors kas nors prisimena. Aš Jurgį prisiminsiu.

Ilsėkis ramybėje.

Daiva

 

 

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

3 komentarai apie “Jurgis Andriuška. In memoriam”

  1. Jurgį aš atsimenu kaip Draugą ir puikų Visuomenininką. Jis slėpė savo asmeninį Pasaulį.( Jau tokia mūsų visuomenė…)Bet aš žinojau…Ir stebėjau.Viskas buvo tvarkoj. Padoriai. ///Jo draugiškumo, konikabilumo ir užsidegimo iš širdies, bei Teisybės pojūčio derėjo tik pavydėti – retas kuris taip gali.. ///Jis buvo Mūsiškis.ATA Tau Jurgi.

Parašykite komentarą