Gyvenimo mokykla sergantiems išsėtine skleroze

 

VšĮ „Ypatingi žmonės“ kartu su Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija įgyvendina projektą „IS gyvenimo mokykla“. Projekto tikslas – sutelkti ir edukuoti sergančiuosius bei jų artimuosius kaip gyventi su lėtine liga neprarandant gyvenimo kokybės.

 

VšĮ Ypatingi žmonės klinikoje nuo spalio pradžios vyksta sergančiųjų išsėtine skleroze susitikimai, taip pat rengiami diskusijų ir pokalbių vakarai su specialistais. Pasak „Ypatingų žmonių“ klinikos vadovės Anos Staševičienės, kokybiškesniam gyvenimui su lėtine liga pirmiausiai reikia psichologinio pasirengimo. „Tad ir pirmosios mūsų paskaitos buvo skirtos emociniams dalykams aptarti, su psichologe Veronika Lakis gilinomės į emocijas, jausmus ir santykius. Kartu su Egle Adomavičiūtė mokėmės gilaus atsipalaidavimo technikų, kurias galima taikyti esant ligos paūmėjimams, kai apima slogios mintys ir niūrios nuotaikos“, – sako A. Staševičienė.

 

Pasak klinikos vadovės, dabar svarbiausia suvokti, kokios problemos labiausiai aktualios ir pagal tai ateityje bus prengiamos susitikimų temos. „Jau žinome, kad depresija, neigiamos mintys, panikos atakos itin dažni reiškiniai sergant išsėtine skleroze. Todėl suteikiame galimybę prie projekto prisijungusiems už simbolinę sumą pasikonsultuoti su psichologu ir lankyti kineziterapinius užsiėmimus“, – sako A. Staševičienė.

VšĮ „Ypatingi žmonės“ klinikoje nemažai mokslinių studijų atlieka įvairių medicinos studijų studentai, magistrantai. Tokia savotiška mokslinė bazė leidžia būsimiems specialistams iš arti pažinti sergančiuosius, tirti jų sveikatos pokyčius, o sergantiesiems, pasak klinikos vadovės, naudinga bendrauti su tais, kurie ateityje taps jų gydytojais.

 

Neseniai įsikūrusi Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija vienija kelias dešimtis sergančiųjų. Dar savipagalbos grupės susitikimuose buvo priimtas sprendimas, jog susirinkus nebus tik skundžiamąsi ir dejuojama; kiekvienas turės ieškoti pozityvių aspektų. Pasak Vilniaus išsėtinės sklerozės tarybos narės Daivos Ausėnaitės, būtent šis noras ir paskatino pradėti vykdyti gyvenimo mokyklos projektą.

 

„Lėtinės ligos diagnozė jauname amžiuje visuomet sukelia gausybę jausmų. Žmonės gali pridaryti gan kvailų poelgių. Tie, kurie su šios ligos diagnoze gyvena daugiau nei 5 metus žino, kaip svarbu palaikymas ir bendravimas. Todėl visai natūraliai gimė gyvenimo mokyklos projekto idėja. Juk gyvenant su lėtine liga kasdien mokaisi įveikti kažkokius simptomus, kurių kitas žmogus nemato; kasdien reikia nugalėti įkyrų nuovargį; kasdien turi gyventi toliau, dirbti, mokytis, šypsotis; kai įvyksta atakos tenka koreguoti planus tam laikui, kol atsistatysi ir pakilsi kaip feniksas. Išsėtinė sklerozė neleidžia apie save pamiršti, todėl ji tampa sergančiojo gyvenimo dalimi ir reikia išmokti su ja gyventi. Tačiau svarbiausia, išmokti gyventi taip, kad dėl ligos nepradingtų nei lašelis gyvenimo džiaugsmo. Reguliarūs susitikimai neleidžia užsidaryti namuose ir savyje, paskaitos didina žinių kiekį ir suteikia įrankius kovai su ligos simptomais. Tad kviečiame vilniečius prisijungti prie išsėtinės sklerozės gyvenimo mokyklos projekto“, – sako D. Ausėnaitė.

 

Projekto paskaitose dalyvavo 19 vilniečių pacientų ir 7 įvairių sričių medicinos specialistai (psichologai, kineziterapeutai, reabilitologai). Dar šiemet, gruodžio 18 d. įvyks vienas seminaras.

Artimiausi susitikimai skirti kognityviniams gebėjimams lavinti ir stiprinti vyks 2016 m. sausio 11 ir sausio 26 d. nuo 18 val. VšĮ „Ypatingi žmonės“ klinikoje, adresu Vilnius, Antakalnio g. 36. Daugiau informacijos tel. 8 5 250 37 90.

Ieva

 foto

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

4 komentarai apie “Gyvenimo mokykla sergantiems išsėtine skleroze”

Parašykite komentarą