Pats smagiausias gautas pranešimas spaudai – apie tarakonus

Kasdien į pašto dėžutę atkeliauja koks nors pranešimas spaudai. Visus sąžiningai paskaitau, na gerai, kai kurių tik pavadinimus, nes jau iš karto aišku, kad man tai nenaudinga ir nepritaikoma. Šiandien gavau visiškai nepritaikomą mano žurnalistinėje veikloje pranešimą spaudai, bet patį smagiausią 🙂 pamačiau pavadinimą ir pradėjau šypsotis 🙂 Kaip būna, kai Facebook’e užmeti akį į kokį video su dūkstančiu ar juokus krečiančiu gyvūnu 🙂 Taigi, pranešimas spaudai apie tarakonus 🙂

Nusprendžiau jį čia įdėti, nes gal kam ir naudinga informacija. Šiuo metu man labiau aktualu kovoti su pelėmis, tačiau anksčiau esu turėjusi kaimynystėje tarakonų ir nemažai. Nors ilgainiui ir prie jų įpranti, pamenu, vienas gyveno knygų lentynoje. Kai pamačiau jį ne virtuvėje prie šiukšlių dėžės, o knygų lentynoje, supratau, kad intelektualo žudyti negaliu 🙂 Jo gyvenimas tarp knygų, deja, nebuvo labai ilgas, nes mirė jis nuo ne taip intelektualiai kaip aš nusiteikusios moters rankos…

Nors tarakonai nėra labai simpatiški, tačiau mes, manau, su jais esame pakankamai susigyvenę. Pavyzdžiui, vien ta frazė apie žmogaus keistumus – „tarakonai tavo galvoje“. Peterburge viename knygynėlyje nusipirkau tokią šokolado dėžutę, kuri vadinosi „Tavo tarakoniukai“ ir kiekvienas mažas šokoladukas buvo įvyniotas į popierėlį, ant kurio nupiešta nuotaika ar mintis. Tai perteikdavo labai smagūs tarakoniukai 🙂 Dar yra nemirtinga ispaniška daina apie tarakonus… Žodžiu, tarakonai jėga 🙂 Girdėjau, kad po atominio sprogimo jie vieninteliai išgyvena. Kai baigsis žmonijos ciklas, gal būtent tarakonai bus tie, kurie pradės naują civilizaciją… Nunešė mane čia į globalius apmąstymus 🙂

Jūsų dėmesiui pranešimas spaudai apie tarakonus, jie čia vaizduojami ne taip smagiai, kaip aš aprašiau. Pavadinimas, beje, irgi dešimt balų 🙂 Lenkiu galvą prieš žmogų, kuris šitą tekstą rašė 🙂

Kiek tarakonas gali išgyventi be galvos?

Pranešimas žiniasklaidai

2015 11 24

 

Ar žinojote, kad tarakonas gali gyventi be galvos iki vienos savaitės? Šie kenkėjai, gyvenantis nuo dinozaurų laikų, yra vieni iš lengviausiai prie aplinkos besiadaptuojančių kenkėjų.

Kenkėjų kontrolės ekspertas, biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad pasaulyje aptinkama daugiau nei 4000 šių vabzdžių rūšių. Mūsų namuose dažniausiai apsigyvena nedideli, iki 1,6 cm ilgio, šviesiai rudos spalvos naminiai prūsokai arba rečiau pasitaiko stambūs juodos ar rudos spalvos juodieji (rytietiški) tarakonai .

Prasidėjus šildymo sezonui, šie kenkėjai tampa itin aktyvūs. Kaip kovoti su ilgaūsiais?

Tarakonai bijo švaros

 Nepaisant to, kad tarakonai nesimaitinę gali gyventi iki mėnesio, negėrę – iki dviejų savaičių, neradę maisto likučių jūsų namuose, jie ima jų ieškoti kitur. Kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė teigia, kad labai svarbu patalpose palaikyti švarą.

„Atitraukite visas spinteles, viryklę, šaldytuvą ir kitus prietaisus bei baldus virtuvėje. Nustebsite, kiek daug maisto likučių, riebalų, dulkių ir šiukšlių rasite. Privaloma viską labai kruopščiai išvalyti. Rekomenduojama maistą laikyti sandariuose induose arba plastmasiniuose maišeliuose. Be to, svarbu nakčiai nepalikti naminių gyvūnų maisto, vandens”, – perspėja ekspertė.

Tarakonų mėgstama vieta – vonia

 Tarakonai laksto ne tik po virtuvės stalą, ant spintelių, bet dažnai pastebimi ir vonios kambaryje. Čia dažniausiai šilta ir yra drėgmės. M. Kutkaitė pataria, atidžiai patikrinti vietas, kuriose gali slėptis ūsuotieji kenkėjai.

„Jei vonioje yra karnizų, rekomenduojama nuimti, patikrinti, ar nesislepia ūsuotieji vabzdžiai. Būtinai reikia apžiūrėti ir gyvatuką, ir kitus karšto vandens vamzdžius – už įtvirtinimo irgi gali slėptis pulkai išsigandusių tarakonų”, – sako UAB „Dezinfa“ vadovė.

Tarakonų naikinimui – veiksmingos priemonės

Biologas Liutauras Grigaliūnas perspėja, kad tarakonai gali pernešti salmoneliozės, dizenterijos, vidurių šiltinės  ir kitų užkrečiamų ligų sukėlėjus. Jie taip pat yra parazitinių helmintų kiaušinėllių nešiotojai. Iš į žmogaus organizmą patekusių parazitų kiaušinėlių išsirita lervutės, kurios gali sukelti labai rimtus sveikatos sutrikimus. Be to, tarakonų išmatos sukelia egzemą ir astmą.

Kenkėjų kontrolės ekspertė tikina, kad tarakonų naikinimui skirtos medžiagos turi būtų naudojamos saugiai.

„Žmonės dažnai naudoja lipnius kartoninius namelius, tačiau jie yra skirti tam, kad pastebėtumėte, jog į jūsų patalpas įsiveržė kenkėjai, o ne juos naikinti. Priemonės, kuriomis purškiamos patalpos, turi būti saugios žmogui ir jo aplinkai, ypač, jei jūsų namuose gyvena vaikai ar augintiniai, kurie nuolat liečiasi prie įvairių paviršių. Deja, daugelis vis dar turi įprotį naikinimo priemones įsigyti nespecializuotose parduotuvėse, turguose, kas gali sukelti rimtą žalą žmogaus sveikatai, kadangi tokios priemonės nėra tikrinamos, dažnai neatitinka saugumo reikalavimų, būna, kad netgi nėra nurodytos sudedamosios dalys“, – įspėja M. Kuktaitė.

 

foto

Ieva

 

Siuntos į Lietuvą

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

Parašykite komentarą