Šiek tiek apie planetos likimą

Pré-COP

 

Visi planeta besirūpinantys, sąmoningi žmonės jau kuris laikas smarkiai šurmuliuoja prieš didįjį įvykį – lapkričio 30 d. Paryžiuje vyks konferencija apie klimato kaitą. Man teko sudalyvauti kelių valandų konferencijoje, kurią Vilniuje surengė Seimo narys Linas Balsys. Tai tokia pasiruošiamoji konferencija prieš paryžietišką. Paryžiaus konferencija truks 11 dienų – tai, matyt, irgi tam tikras rekordas, nes dar negirdėjau, kad taip ilgai vyktų diskusijos. Vadinasi, problema jau įspaudė į kampą.

Viso pasaulio galingiesiems padiskutuoti, manau, bus apie ką. Juk iš esmės tai pats svarbiausias klausimas žmonijai – planetos situacija. Ir čia vyksta pats didžiausias įtakos, galių ir pinigų dalinimasis. Todėl kad kalbama apie kurą, naftą, energetiką, automobilių, maisto pramonę. Čia beprotiški pinigai, gal per 11 dienų dėl ko nors susitars…

Europos sąjungos ryšių su visuomene skyrius jau spėjo paplatinti pranešimą iš serijos „pas mus viskas gerai, mes čia viską darom geriau už visus, Europa susitvarko“. Kad ne! L. Balsio kvietimu į konferenciją Vilniuje atvykęs Vokietijos žaliųjų atstovas Europos Parlamente, Žaliųjų grupės Europos Parlamente narys Reinhard Bütikofer  tvirtino, kad Europa traukiasi iš žaliausio pasaulio regiono pozicijų.

„Džiugu, kad vyksta toks visuotinis susitarimas, kad turime kelti sau naujus tikslus, turime siekti dar mažesnės CO2 taršos. Į šias diskusijas įsitraukė net popiežius; JAV prezidentas B. Obama parodė, kad visa šalis keičia poziciją dėl klimato. ES turi stebėti, kad neprarastų savo vaidmens kaip priešakyje esanti klimato kaitos sprendėja, nes JAV ir kinai daro didesnį poveikį mažinant CO2 išmetimus. Europa neina į priekį taip sparčiai kaip kinai, japonai ar JAV, jų aplinkosauginiai planai ambicingesni nei Europos. Labai tikiuosi, kad Paryžiuje bus tariamasi dėl tikslo nepadidinti pasaulio temperatūros daugiau kaip 20C“, – kalbėjo Reinhard Bütikofer.

Šiuo metu daugiausiai žalių elektrinių yra Kinijoje, JAV, Vokietijoje, Ispanijoje, Indijoje. „Kai kalbam apie Europos sąjungos lyderystę žaliojoje energetikoje, galima sakyti, kad tai šiek tiek apie praeitį. Pagal investicijas į atsinaujinančią energetiką lyderiai yra kinai ir amerikiečiai“, – sakė Vilniaus konferencijoje pasisakęs Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius.

Ateityje turtingos šalys bus ne tos, kurios turi naftą ir iškastinį kurą, o tos, kurios šiandien kuria ir diegia žaliąsias technologijas. „Mes turėjome 2020 m. pasiekti 20 proc. energijos gavimo iš atsinaujinančių išteklių, mes jau dabar pasiekėme tikslą. Dingo teisinis motyvas tai daryti, politikai sako „mes jau pasiekėme tikslą“ ir renkasi kitus klausimus. Tai nėra gerai, nes supratimo apie naujas darbo vietas, apie pridėtinę vertę mūsų politikams dar labai trūksta“, – kalbėjo M. Nagevičius.

Pasiekti taršos mažinimo tikslai gali tapti kliūtimi diegiant modernius sprendimus. Pasak Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martyno Nagevičiaus, per dešimtmetį iki 2014 m. investicijos į atsinaujinančią energetiką pasiekė 280 mlr. dolerių per metus. „Dėl atsinaujinančios energetikos technologijų pigimo, už vieną milijardą dolerių pastatoma daugiau elektrinių, kurios pagamina daugiau žalios elektros ir šilumos. Pastebima, kad besivystančiose šalyse investicijos į atsinaujinančią energetiką pasivijo turtingų šalių pozicijas. Tad mes jau negalime sakyti, kad atsinaujinanti energetika yra turtingųjų šalių žaisliukas. Atsinaujinanti energetika yra atsiperkanti investicija, kuri besivystančioms šalims yra ne mažiau aktuali negu kad išsivysčiusioms. Daugiausiai investuoja Burundis, Kenija, Honduras, Jordanija, Urugvajus; investuojama į saulės ir vėjo energetiką. Pasaulyje per metus atsirado tiek elektrinių, kad jų energetikos užtektų aprūpinti 17 Lietuvų. Be to, vėjo energetikos savikaina dėl technologijų sumažėjo per pusę, saulės energetikoje savikaina sumažėjo 70 proc. Branduolinė energetika gi kasmet brangsta dėl didesnių saugumo reikalavimų“, – sakė M. Nagevičius.

Pasak specialisto, atsiranda nauja technologija – akumuliatoriai, kurie leidžia saugoti per dieną pagamintą saulės energiją ir jau tame procese nebereikia valstybės paramos. „Tai reiškia, kad nepaisant, kokią valstybė turi energetikos strategiją, tos technologijos plėsis, nes jos tiesiog žmogui apsimoka. Yra paskaičiuota, kad 2020 m. toks investicinis derinys kaip saulės elektrinė ant stogo, saulės elektroakumuliatorius ir elektromobilis atsipirks per maždaug 6-8 metus; 2030 m. – per 3 metus. Tai vyks nepriklausomai nuo politikų norų ar nenorų“, – kalbėjo M. Nagevičius.

Šita pozicija – nepriklausomai nuo politikų norų ar nenorų – man atrodo kertinė klimato kaitos klausime. Visi turėtų su saulės kolektoriais, mini vėjo jėgainėmis, elektromobiliais turėti savo energiją ir tada tai bus žmonių planeta, kurioje žmonės priima sprendimus dėl jos likimo ir jaučia atsakomybę už savo veiksmus. O ne saujelės galingųjų, kurie kalbėdami apie planetą, visgi skaičiuoja savo asmeninius turtus.

 

Ieva

 

foto

 

 

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

Parašykite komentarą