Ežio elegancija

Ežio elegancija

Man visai smagu skaityti prieš 5 metus ir dar vėliau išleistas knygas. Tuo metu, kai jos būna naujos, vis kyla noras kuo skubiau įsigyti ir paskaityti, nes juk kokiam žurnale aprašymas buvo, kažkur reklamą matei, iš knygyno vitrinos įkyriai į tave žiūrėjo.

Tačiau aš porą mėnesių bandau vykdyti asmeninę akciją „Neperku nieko“, todėl knygas dabar tik imu iš bibliotekos (ten kartais gaunu ir visai naujų) ar skaitančių draugių. Taip man buvo duota paskaityti Muriel Barbery „Ežio elegancija“, išleista 2010 m. Tuo metu, kai ją skaičiau, dar lyg tyčia akis užkliuvo už kolegės įrašo apie šią knygą. Ji mane suintrigavo, o ne nuliūdino, kad bus kokia tai silpna pabaiga.

Turinys tikrai yra „pagal mane“ – man visuomet patinka kūriniai, kuriuose atsiranda santykis tarp kelių žmonių, ypač įdomu, kai tie žmonės lyg ir neturi nieko bendro, yra iš skirtingų laikotarpių, socialinių sluoksnių. Bet ima ir nutinka kažkoks dalykas – jie visi gyvena tame pačiame name – ir santykiai tarp jų atsiranda. Labai čechoviška – pagalvojau aš. Vasarą skaičiau Čechovo apsakymus ir mėgavausi tuo neskubriu gyvenimo tempu, kai kokioje sodyboje susirenka penki-šeši žmonės, kartais ir dar mažiau ir tarp jų mezgasi meilės, barniai, pavydai ir pan. Gyvenimas baloje. „Ežio elegancijos“ herojai irgi gyvena tam tikroje baloje, kiekvienas savo: paauglė mergaitė, nusprendusi nusižudyti ir dar padegti namą; namo sargė, kurianti kvailos ir piktos moters įvaizdį, nors pati labai domisi kultūra ir blankokas japonas turčius, atsikraustęs į namą ir pamatęs šias abi kaimynes ir sugebėjęs atrasti jų vidinį grožį, suvedęs jas į draugystę.

Ežys – tai, aišku, namsargė. Man patiko, kaip ji kūrė profesijai būdingą įvaizdį – pasileisdavo teliką su serialu ir eidavo skaityti kokio filosofo į kitą kambarį, bet pro šalį einantys namo gyventojai galėdavo nesunkiai nuspręsti, kad senoji namsargė žiūri muilo operas 🙂 Stipriausia knygos dalis – paauglės mergaitės gyvenimiškos įžvalgos ir namsargės mintys apie gyvenimą. Tai knygos stiprybė, visas jos įdomumas, sukonstruotas kontrasto principu – kas iš paauglės gali tikėtis tokios gilios gyvenimiškos įžvalgos ir išminties ir kas iš namsargės gali laukti aukšto kultūrinio išprusimo? O jos tokios, keistos, neįprastos, įdomios, dramatiškos ir gyvenančios viename name.

Pabaiga manęs nenuvylė, ji gal net šiek tiek nuspėjama. Kad būtų drama, kad vyktų gyvenimo ciklas (kažkas turi mirti, kad kiti gyventų) ir kad pasakojimas, galų gale, baigtųsi. Elegantiška knyga apie tris elegantiškus ežius 🙂

čia galite rasti labai išsamų knygos vertinimą

Ieva

 

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

Parašykite komentarą