Skaudus dantų klausimas

Gavau pranešimą spaudai, kuris mane labai privertė susimąstyti ir užmynė ant senos, skaudžios temos – dantų sveikata. Kiekvienais metais pasižadu sau, kad šiemet pasitvarkysiu dantis. Geriau negu odontologai „liežuvio diagnostikos būdu“ mes žinome, kur yra skylė, kur koks mikroskopinis įskilimas, kur pastoviai užkliūna liežuvis už nenuvalytų apnašų. Galima gi būtų bėgti po tokios „diagnostikos“ pas gydytoją ir prašyti, kad išspręstų situaciją. Tačiau bent jau aš taip nedarau. Nors kaip išaiškėjo iš to pranešimo spaudai, matyt, reikėtų ir kuo greičiau.

Jame rašoma:

Price’as atliko tyrimą su 5 tūkst. gyvūnų. Trumpai tariant, kariesu užkrėsti žmogaus dantys buvo ištraukiami ir užsiuvami po gyvūnų kailiu. Rezultatai šokiravo ne mažiau, nei pats testas. Tyrimas įrodė, kad perkėlus žmogaus dantų bakterinius susirgimus gyvūnams, nuo 80 proc. iki 100 proc. gyvūnų suserga tokio pat pobūdžio liga, kuria sirgo žmogus. Būtent širdies ligos tokiu būdu buvo perkeliamos visu 100 proc. Šiais laikais atlikti modernūs DNR tyrimai šį faktą dar kartą patvirtino. Tai reiškia, kad dantyse atsiradusios bakterijos patenka į žmogaus kraują. Tai gresia tokiomis ligomis, kaip kaip širdies, sąnarių ligos, išsėtinė sklerozė ar net vėžys. Iš viso nustatyta daugiau nei pusantro šimto ligų.

Žmogus kiekvieną dieną susiduria su milijonais bakterijų, tad kuo ypatingos bakterijos, esančios dantų kariese? Atsakymas gana paprastas. Dantų karieso, danties kanalo ar periodonto gydymas – tai procedūra, kai odontologas pašalina pažeistą danties audinį ir defektą užpildo nauja medžiaga, atstatydamas danties vientisumą. Problemos prasideda tuomet, jei dalis žalingų mikroorganizmų, kitaip tariant kariesio, liko danties audinyje. Paprastai tariant, jei jūsų odontologas gydydamas dantį išvalo ne visą kariesą – gresia itin rimtos problemos. Po plompa paslėptas kariesas atsiduria anaerobinėje (beorėje) būsenoje. Tokiomis sąlygomis bakterijos pradeda mutuoti.

„Vėliau bakterija patenka į terpę tarp kaulo ir danties. Kandant dantis juda, o toksinai nuolat išstumiami į žmogaus kraują. Tokiu būdu organizmas nuolat teršiamas toksinais. Bakterijos būna įpratę gyventi itin nepalankioje beorėje terpėje. Kai jos patenka į normalią terpę „renkasi“ organą, kuris labiausiai nusilpęs“, – teigia gyd. odontologė S. Butkienė.

 

Truputį norėtųsi gerokai užvožti tam mokslininkui už tokį iškrypėlišką tyrimą su gyvūnais – siūti žmogaus dantis prie gyvūno?!!!! Kitaip kaip nors negalėjo išsiaiškinti akivaizdaus fakto?

Kad nesveiki dantys yra atviri vartai ligoms – apie tai jau buvo kalbėta ne vieną kartą ir iš kažkur aš girdėjau, kad išsėtinės sklerozės atveju dantys turi būti pavyzdiniai. Po diagnozės, beje, labai puoliau juos tvarkyti, bet pasakysiu jums, kodėl odontologai nėra mano draugai. Beje, vienu sakiniu apie tai užsimenama ir klinikos „Aukštėja“ pranešime:

Reikėtų bent du kartus per metus pasitikrinti burnos sveikatą. Tuo tarpu lietuviai tai daro kone per prievartą. Žinoma, yra daug sąmoningų žmonių, kurie tikrinasi reguliariai. Aišku, tai galima sieti ir su finansine situacija.

Gydytoja Sandra Butkienė pataikė kaip pirštu į akį – dantų netaisau tik dėl to, kad tai labai brangu. Nors ji rašo, kad lietuviai neteisingai paskirsto prioritetus, bet aš tuoj pateiksiu pavyzdį iš gyvenimo, kur labai aiškiai matosi, kad ne prioritetuose reikalas. Kolega parekomendavo nueiti į vieną kliniką Žvėryne, esu ten buvusi, mačiau, kad turi naujas technologijas. Kai mano vienas dantis tiek išbyrėjo, kad liko tik viena „siena“, nusprendžiau eiti ten. Ten su mikroskopu ištyrė, kad labai prastai kažkas vos ne cementu užtaisė danties šaknį, tad prieš atstatinėjant sienas, buvo koreguojama šaknies būklė, o paskui su ultra moderniu aparatu sukūrė trūkstamą danties dalį ir ją prilipdė prie to, kas liko. Gerai prilipdė, jau kokius 5 metus laikosi. Už viską sumokėjau apie 1000 litų. Beveik implantas, bet geriau. Įspūdis apie kliniką liko geras, todėl karts nuo karto pas juos nueidavau. Vieną dieną nuėjau, nes ėmė kamuoti jausmas, kad kažkas darosi su mano dantimis, lyg pasikeitė sąkandis, priekiniai dantys kažkokie jautrūs ir šiaip norėjau pasitaisyti sugedusius. Man buvo už kelis šimtus litų atlikta diagnostika, irgi ultra moderni ir paskui įvardyta, kur ką reikia taisyti ir kiek tai kainuos. Finalinė suma – 17 000 litų!  Padėkojau ir išėjau. Jau metus laiko nuo jų slapstausi, kai skambina – nekeliu ragelio 🙂 Nuėjau pas kitą gydytoją, ji man padarė higieną, davė tokį tepalą, kuriuo tepliojausi priekinius dantis porą mėnesių – dingo jautrumas ir, pasak jos ir tos pastos gamintojų, buvo iš dalies atkurtas emalis. O Žvėryne sakė, kad priekinis dantis vos vos laikosi ir bet kada galiu jį prarasti. Štai tada man ir kilo įtarimas, nes pamenu vieną puikią gydytoją iš Kauno, kuri pasakojo apie tokius stebuklingus odontologinius siūlus, kuriais galima tokius „vos vos“ dantis parišti ir jie laikosi, nereikia implantavimų brangiausių daryti.

Kaina ir tiktai kaina yra priežastis, kodėl neinu pas odontologus. Na ir dar šiek tiek tai, kad man ten skauda; vien jau tas narkozės suleidimas koks bjaurus reikalas, o paskui kai pakrapšto kur, kai nueina šiurpai, pramušantys visas narkozes. O dar tas odontologinis kvapas, vien užuodus, jau ima šiauštis plaukai.

Tikrai unikalu, kad šalyje su nemokama sveikatos apsauga (sąlyginai nemokama) odontologija yra vienintelė privati sritis. Ir kai man sako, kad „yra gi odontologai poliklinikose“ – apie tai nieko nenoriu girdėti. Nuėjau aš vieną kartą į polikliniką susitaisyti karieso, tokia senutė gydytoja paėmė iš manęs 40 litų už medžiagas ir po poros savaičių ta plomba iškrito. Ar reikia komentuoti?

Dantų gydymas lietuviui visuomet bus opus klausimas ir neturėsime mes tokių dantų kaip turi amerikonai, kol nebus tai finansuojama kokiu nors būdu. Kol reikės už kiekvieną vizitą pakloti po porą šimtų litų (negaliu dar mąstyti eurais), tol visuomet atsiras svarbesni prioritetai. Ir tol sirgsime visomis įmanomomis ir neįmanomomis ligomis, nes valdžiažmogiai ne ten prioritetus susideda, remdami ar neremdami kažkokias sveikatos sritis.

p.s. bet, jei atvirai, planavau nueiti pas tą gydytoją Rūtą, kuri davė tą tepalą ir vizitas pas ją man kainavo porą šimtų, o ne 17 000 litų. Beje, nesiūvant žmogaus dantų prie gyvūnų galiu pasakyti, kad jau kuris laikas jaučiu, jog dantys reikalauja kažkokio pataisymo ir jau kuris laikas pas mane yra nedidelis sveikatos pablogėjimas. Ryšys įrodytas ir nei vienas gyvūnas dėl to nenukentėjo 🙂

 

Ieva

foto

 

Dantų protezavimas Šiauliuose

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

12 komentarų apie “Skaudus dantų klausimas”

  1. Skaitau šituos rašinėlius ir negaliu atsistebėti. Vis „ruošiuosi, žadu, reikia, neturiu laiko ir t.t. “ Bet kai visai suriečia, tada „išgydykit mane greitai, čia ir dabar. Jūs gi daktarai, jūs privalote rūpintis mano sveikata, aš ir taip jau pasistengiau – atėjau pas jus.“ Ir apskritai „dėl visko kalta valdžia. Dar bent gerai, kad ne visa Lietuva, kaip dauguma dabar mėgsta rėkauti. Atsiprašau, jei labai nepatiko, bet jau tokia mano, ne ievos, nuomonė. 🙂 Beje, taip pat sergu IS, nemažai susileidau tų „baisiųjų“ vitaminų, tai gana linksmai pasijuokiau iš to „nežmoniško skausmo“. Uodo įgėlimas, ir ne daugiau. 🙂

  2. Stebėtis tada reikia visu pasauliu, nes dauguma „ruošiasi, žada, neturi laiko“ 🙂 priešingu atveju, visi būtų sportiški, sveiki, pasitempę – kadangi taip nėra, vadinasi, ne su manim viena kažkas negerai 🙂 o skausmo slenkstį kiekvienas turim skirtingą – padiskutuokite kada su draugėmis depiliacijos tema ir labai nustebsite, kad tris vaikus pagimdžiusi draugė negali ryžtis vaško depiliacijai 😀

  3. Akcentas yra čia -„“išgydykit mane greitai, čia ir dabar. Jūs gi daktarai, jūs privalote rūpintis mano sveikata, aš ir taip jau pasistengiau – atėjau pas jus.” Ir apskritai “dėl visko kalta valdžia. “ 🙂

  4. Na, senatvės nereikia šauktis, ateis pati, neprašyta. Aš jau ilgiau gyvenu, todėl pagaliau išmokau už save, savo sveikatą, ir visus kitus darbelius prisiimti atsakomybę pati. 🙂

  5. Straipsnis vertas dėmesio. Aš ir kažkaip apie odontologus tose poliklinikose nelabai noriu kažką girdėti, daug kartų teko įsitikinti, kad sunku rasti profesionalų odontologą.

  6. Geras straipsnis. Iš tikrųjų dar susiduriu ir su tuo kad nuėjus pas kai kuriuos odontologus jie prisigalvoja papildomų paslaugų, ką reikia sutvarkyti. Dantų negali patikrinti be burnos higienos, kitų dantų nenori žiūrėti kol vienas nesutvarkytas. Tas lankymas gali užtrukti ilgam, o juk kiekvienas vizitas irgi kainuoja. Na bet dažniausiai manau ir pačiam reikia pasidomėti esamą situaciją, taip pat gal ir pabandyti, kaip ir autorė, kelis specialistus. Daug ką lemia, iš tikrųjų kaina, lokacija, patirtis su viena ar kita klinika. Šiuo metu visai patinka odontologijos klinika Vilniuje, Šiaurės miestelyje. Nedidelė, bet profesionalūs specialistai, malonus aptarnavimas.

  7. Rūpintis dantimis tikrai būtina, plius dabar nėra viduramžiai, kad tai būtų labai sudėtingas, skausmingas ir neįmanomas reikalas. Elementari burnos higiena, prireikus šioks toks gydymas ir būsime gražūs ir laimingi.

  8. Vienas nemaloniausių, skausmingiausių ir brangiausių buvo kanalų gydymas kartu su implantų dėjimu.. Esu labai dėkinga evadenta.lt klinikai, kad viską sutvarkė iki paskutinio lašo ir ištaisė kitų klinikų klaidas…

Parašykite komentarą