Iš tikrųjų, gal užteks tylėti – pakalbėkim apie ŽIV

 

Šiandien buvau vienoje keisčiausių konferencijų, apie ją jau pilna informacijos internete, matyt, matėte video siužetus ir per kai kurių telikų žinias – krepšininkai tikrinasi dėl ŽIV. Visa tai akcija vadinasi „Užteks tylėt .“ (Aš nepadariau klaidos, tarpas ir taškas. Kodėl ne šauktukas, jeigu jau akcijos simbolis yra švilpukas?..)

Kodėl man ta konferencija pasirodė keista? Nes joje buvo daug klaidinančios informacijos. Ir kas keisčiausia – Lietuvos žurnalistai visai nekritiškai fotkino krepšininkus, muzikos žvaigždes ir nekritiškai klausėsi to, kas buvo sakoma. Nebuvo iškelta nei viena problema, visi džiaugėsi, plojo ir švilpė. Ir savo akciją sumanytojai vadino ne prevencine, o edukacine. Nors viena iš akcijos užduočių – paskatinti žmones tirtis ir kuo anksčiau sužinoti savo statusą. Bet juk net PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) pripažino testavimus, ankstyvą diagnostiką geriausia ŽIV prevencija.

Toks įspūdis, kad akcijos „pijarščikai“ pasimetė terminuose. Terminuose vienu metu pasimetė net pats Čaplinskas, medicinos mokslų daktaras, aiškindamas, kuo skiriasi ŽIV nuo AIDS, pateikė gyvenimišką istoriją ir netinkamai pavartojo šiuos trumpinius. Jis pasakojo apie žmogų ir pasakė, kad jis gi buvo užsikrėtęs AIDS. Gerbiamas medicinos mokslų daktare, po tiekos metų alinančio darbo ŽIV srityje, taip suklysti – daugiau negu nedovanotina. AIDS – tai jau stadija, kai žmogus pradeda mirinėti, užsikrėsti galima ŽIV.

Nei vienas žurnalistas nepaklausė, kada gi testavimas dėl ŽIV Lietuvoje pasidarys nemokamas visiems ir visiems laikams. Nepaklausė, kodėl iki šios dienos testavimas yra mokamas net rizikos grupių asmenims – narkotikų vartotojams, sex darbininkėms, seksualinėms mažumoms, jaunimui. Niekas nepaklausė, kodėl į ŽIV temą atsigręžiama tik tada, kai apie tai ima kalbėti krepšininkai. Niekas nepaklausė, kaip akcijos sumanytojai informuos žmones apie gyvenimą su ŽIV – tai vienas iš jų numatytų tikslų. Gyvenimas su ŽIV Lietuvoje nėra toks jau lengvas – gydymas nėra skiriamas net tada, kai jis jau yra reikalingas, žmogus patiria diskrimaciją poliklinikose, ligoninėse, jei jis garsiai apie tai pasakytų – visuomenė jį pastumtų ir net nenorėtų apie jį nieko girdėti. Jei ŽIV infekuotam žmogui reikia padaryti kasmetinius tyrimus dėl gydymo korekcijų, jam reikės už tuos tyrimus mokėti, nors visos institucijos tikina, kad šie tyrimai yra nemokami, tačiau eiliniam ŽIV pacientui gydytoja vis tiek sako – jus turite susimokėti. Nei vienas žurnalistas nepasidomėjo tuo, kad šių metų gegužės 27 d. Sveikatos apsaugos minsitras atskiru įsaku panaikintas testo dėl ŽIV anonimiškumas, nes testavimo lape, kurį pildo gydytoja, dabar reikės įrašyti asmens kodą. Viskas, testai nestojo būti anonimiški. Dabar visi, kaip Javtokas, garsiai pasakysime, kad einame tikrintis dėl ŽIV, nes koks tikslas slėpti? Juk vis tiek reikės sakyti asmens kodą.

Konferencijoje susirinkę žurnalistai nieko neklausė ir jokių replikų nelaidžiojo. Gal nenorėjo gadinti šventinės nuotaikos?..

Užkulisiuose liko dar tai, kad dvi dienas nevyriausybinė organizacija „Demetra“ darys greituosius ir nemokamus testus dėl ŽIV. Vat jie tai tikrai yra nemokami, juos organizacijai atsiuntė rėmėjai iš Amerikos. Ir greiti, nes jau po minutės žmogui pasakomas rezultatas. Ir nors spaudos atstovė BNS’ui kažką pripasakojo apie nemokamus testus, ji įnešė į žmonių galvas didelę sumaištį. Dabar stovės „Demetros“ palapinė centrinėse miesto gatvėse, siūlys žmonėms pasidaryti greituosius testus, o visi galvos, kad čia tas pats, kurį darėsi Javtokas. Kad ne tas! Javtokas darėsi laboratorinį tyrimą, jis ėjo į gydymo įstaigą, laukė kelias dienas, o gal net dvi savaites savo tyrimo rezultato. Ir po naujų metų už tokį tyrimą visi turės susimokėti nuo 25 iki 50 lt priklausomai nuo miesto. 

Gyvenam štai tokioje krepšinio manijos apsėstoje šalyje ir šiepiamės iki ausų, kai matome krepšininkus. Nieko neklausiame, į nieką nesigiliname, nieko nekritikuojame ir nematome tamsių dėmių (nors kitais atvejais mėgstame matyti).   

Bet negali sakyti, kad įvykusioje konferencijoje buvo tik neigiami dalykai. Labai džiaugiuosi, kad kai kurie žmonės, susirinkę į šią konferenciją, pirmą kartą išgirdo elementarius dalykus apie ŽIV. Tai turėjo būti daugiau negu didžiulis priekaištas tam pačiam buvusio AIDS centro direktoriui, kad tais laikais, kai jo centras buvo atsakingas už visuomenės informavimą, jis nieko nepadarė, kad žmonės daugiau sužinotų apie šį virusą.

Svečiai iš Estijos pasakė, kad jie yra ŽIV infekuoti. Reikėjo matyti lietuvius fotografus, jie net pasitraukė į kitą salės galą ir nustojo fotografuoti. Išsigando tos infekuotos merginos ar vaikino, kuris ŽIV infekciją turi 18 metų? Estai kalbėjo apie tai, apie ką konferencijos dalyviai tylėjo – apie stigmą ir diskriminaciją. Europa sprendžia šių žmonių teisines, socialines ir medicinines problemas, o lietuviai tik šiandien konferencijos dėka sužinojo, kad gali būti užsikrėtęs ŽIV jau daug metų ir nieko nejausti, kad liga neturi ryškesnių simptomų, kad ji lengvai plinta lytinių santykių metu, kad užsikrėtęs žmogus, gaunantis gydymą, nerizikuoja pats ir nėra pavojingas kitiems.

Lietuva verčia pirmą elementoriaus puslapį ir aiškinasi, kas yra ŽIV. Toli į priekį nuėjęs pasaulis atsisuko ir stebisi: „Jus ką nieko negirdėjote apie ŽIV?“ Na kodėl nieko… Dabar žinome, kad Javtokas neturi ŽIV, nes pasitikrino…

Ieva 

kaspinėlis

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

2 komentarai apie “Iš tikrųjų, gal užteks tylėti – pakalbėkim apie ŽIV”

  1. Suprantat, kad dėl mano klausimų, galėjo subyrėti visa konferencija ir aš tapčiau tautos priešu. O aš visai nenoriu būti patrankų mėsa

Parašykite komentarą