Baltijos antibranduolinis infoturas

Aktyvių gamtos apsaugos entuziastų prašymu, perspausdinu informaciją apie Baltijos antibranduolinį infoturą. Informacija verčianti susimąstyti, ypač dabar, kai visi masiškai traukia prie jūros „sveikatos pasisemti“. Kažin, ar verta…

Pirmoji Baltijos antibranduolinio infoturo diena: „Baltijos jūra – ne pamazgų duobė!”

Baltijos jūra yra pati radioaktyviausia pasaulyje. Valio, draugai! Savo ataskaitoje tai patvirtino solidūs ekspertai iš tarpvalstybinės Helsinkio Komisijos Baltijos jūros aplinkai saugoti: „Antropogeninių (žmogaus sukurtų) radionuklidų kiekis Baltijos jūroje yra didesnis nei bet kuriame kitame pasaulio vandens telkinyje”.

Pagrindinį indėlį į tokius bjaurius taršos rodiklius įnešė senesniais laikais atliktų atominių bombų sprogdinimai atmosferoje, Černobylio avarijos ir Selafielde (Didžiojoje Britanijoje) veikiančios branduolinių medžiagų perdirbimo gamyklos išmesti radioaktyvūs teršalai, per Atlantą pasiekė Baltijos jūrą.

Vadinasi, nuvykus į pajūrį pasisemti sveikatos, galima gauti radiacijos dozę ir parsivežti vėžį. Juk mokslininkai tvirtina, kad net mažos radiacijos dozės yra kenksmingos žmonėms ir gali sukelti vėžinius susirgimus. Tik valdžios institucijos to dar nepripažįsta, nes teks pripažinti ir kitą nemalonų faktą – kad branduolinės pramonės kompleksas su urano rūdos kasimu, sodrinimu, branduolinio kuro gamyba, perdirbimu, radioaktyvių atliekų laidojimu ir šios piramidės viršūnėje esančia atomine elektrine prisideda prie nematomos, bet mirtinai pavojingos radioaktyvios taršos plitimo.

O tokio „gėrio“ pilna Baltijos jūros pakrantėse Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Rusijoje. Lenkijos valdžia atominę nori pasistatyti prie jūros, Baltarusijos – prie Neries, o V. Putinas Kaliningrado atominę ketina aušinti Nemuno vandeniu. Tik mes savo naująjį monstrą Visagine aušinsime iš ežero – į pašildytą kūdrą virstančiu Drūkšių vandeniu. Nors užskaitomas ir mūsų indėlis – senoji Ignalinos AE.

Drumstame Baltijos vandenyje ir pakrantėje tyko nematomi radionuklidai, pavyzdžiui, cezis-137. Tai visai ne vitaminai. Žuvies iš Baltijos jūros jau senai nepatariama valgyti, nes ji nuodinga nuo cheminių teršalų, kuriais Baltija taip pat pirmauja. Jūra čempionė – labiausiai užteršta cheminėmis ir radioaktyviomis medžiagomis pasaulyje, su nuodingomis žuvimis, kurių politikai dar neuždraudė gaudyti ir tiekti mūsų stalui, kad bedarbiais tapę žvejai neitų protestuoti ir nereikalautų kompensacijų.

Atominės elektrinės aplink Baltiją nuolat išleidžia radioaktyvias atliekas į jūrą. Baltijos vanduo naudojamas reaktorių aušinimui, po to jis patenka atgal į jūrą. Tai lemia cheminę, terminę (šiluminę)  ir radioaktyvią jūros vandens taršą, bloginančią vandens kokybę. Pasirodo, švedų atominė Baltiją teršia labiau nei rusų. 2005 m. ištirta, kad Forsmarko (Švedija) žemo ir vidutinio radioaktyvumo atliekų saugykloje nuotėkos į Baltijos jūrą kartais net 10 kartų viršija „normalius“ radioaktyvaus cezio normatyvus. Nuotėkos iš radioaktyvių atliekų konteinerių, kuriems buvo teikiama 50-100 metų saugumo garantija, dėl vandens sukeltos erozijos pradėjo tekėti jau po 10 metų!

Europos komiteto dėl radiacijos rizikos mokslinis sekretorius profesorius Chrisas Busby sielvartauja: „Kas atsitiko skandinavams, kurie buvo visko, kas jautru bei teisinga, ikona ir mokė visą pasaulį gyventi ekologiškai?“. Suomijos parlamentas, nepaisydamas mokslininkų argumentų bei visuomenės protestų, leido pradėti 2 naujų branduolinių reaktorių statybą ant Baltijos kranto. Be to, nusižiūrėję į švedus, užsimanė įsirengti atidirbusio branduolinio kuro kapinyną uolienose po Baltijos dugnu. Tie pavojingų radioaktyvių atliekų kapinynai šalia Olkiluoto AE Suomijoje ir prie Forsmarko Švedijos pakrantėje turėtų būti saugūs artimiausius 100 000 metų! Ar galime rimtai žiūrėti į tuos, kas dalina tokias garantijas?

Bet mes jau vejamės Vakarus ir nežinome, kur dingo Ignalinos AE uždarymui ES skirti milijardai litų, kas už juos atlikta, kodėl 3 metus vėluoja svarbiausias projektas – panaudoto branduolinio kuro saugykla – ir aiškinamės santykius su jos statytoja „NUKEM“ kompanija.

Pasakyti norime štai ką: „Baltijos jūra – NE pamazgų duobė!“ Todėl reikalaujame:

1. Įtraukti radioaktyvią taršą į visus Baltijos jūros taršos mažinimo planus.
2. Vykdyti radioaktyvios taršos šaltinių stebėseną ir prevenciją bei atlikti išsamius tyrimus dėl radionuklidų Baltijos jūroje: vandenyje, žuvyse ir dugno nuosėdose.
3. Paskelbti moratoriumą – sustabdyti naujus atominės energetikos projektus Baltijos jūros pakrantėje, įskaitant planuojamus Suomijos ir Švedijos panaudoto branduolinio kuro galutinio laidojimo vietas po Baltijos jūra!

Linas Vainius

Informacija apie Baltijos jūros antibranduolinį infoturą http://baltic-tour.nuclear-heritage.net

Prisijunkite prie stebėsenos tinklalapioBaltic Sea Region Radioactivity Watch“: www.bsrrw.org

„Facebook“ grupė „Aš prieš, kad Lietuvoje ir prie jos sienų būtų 3 atominės elektrinės“ http://www.facebook.com/group.php?gid=320389204259

Cloud it

 

 

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

4 komentarai apie “Baltijos antibranduolinis infoturas”

  1. We can do more – we can stop it. We just need to stay focused on this problem and don’t give up! After a few pickets in Vilnius it seems, that people doesn’t know yet about all problems, related with Baltijos sea. I feel, it will come one day and we will won a war against nuclear.

  2. Kažkokia sąmokslo teorija čia, nes atominė energija yra ekologiška lyginant su kitomis (rimtomis alternatyvomis), mažos radiacijos dozės nėra pavojingos, nebent žmogus jų veikiamas ilgą laiką, bet tada jos taptu didelėmis dozėmis, be to radiacija radiacijai nelygu, čia tas pats kaip bijoti elektros, bet baterija irgi elektra, nors mes jos nebijom 🙂 Kas dėl vėžio tikimybės, tai įkvėpęs cigarečių dūmų ar užteršto nuo automobilių oro ar suvalgęs fast food, ar pabuvęs saulei , gali jį gauti, bet vėlgi to blogio turi būti įtakojamas ilgai arba dideliais kiekiais ir atsiranda tiktai tikimybė vėžiui, bet ne pats vėžys, tad jei pabūsit prie jūros tikrai nebus taip , kad boom ir turi vėžį 😀
    Beje visokie green kids yra kažkas apgailėtino, bent dėl to, kad jie neturi elementarių fizikos žinių, kad suprasti kas yra radiacija-radioaktyvumas, neturi supratimo apie energijos gavimo alternatyvas ir jos pritaikymo galimybes. Tad esu prieš vaikų įtraukimą į veiklą kurios jie nesupranta.

  3. Išties, aš irgi suglumusi… Teko girdėti iš BEF (rimtai aplinkos apsaugos srityje dirbanti organizacija, turinti projektą su Baltijos jūros apsauga), kad mūsų jūra dar pakankamai švari. Toks žaliasis Gaidamavičius sako, kad Baltijos jūra teršiama. Tačiau šitie aktyvistai užlenkė čia kaip reikiant. Nors, manau, kad tiesos vis dėl to yra. Lietuvai tų elektrinių reikėtų mažiau…

Parašykite komentarą