Green’as – radikalūs ekologai


Domiuosi ekologija, todėl stebiu visas publikacijas, kurios pasirodo. Ypač smagu buvo, kai pasirodė pirmas žurnalo „Green’as“ numeris. Pagal ten pateiktas temas pati parengiau ne vieną TV siužetą. Pirmas numeris buvo skirtas maisto temai. Antrasis, neseniai pasirodęs žurnalo numeris yra man labai aktualia tema – sveikata.

Pirmasis žurnalo straipsnis „Apie sergančią sveikatos apsaugą“ parengtas ekonomistės Guodos Azguridienės. Jos mintys įdomios, drąsios, nors dažnai tiesiog filosofinio pobūdžio. Tad taip ir liko neaišku, kodėl buvo parengtas šitas tekstas, kokia pagrindinė jo mintis (pastraipos labai ilgos, nėra išnašų). Viena įdomesnių minčių – apie valstybinio masto profilaktinės patikros programas. Autorė teigia, kad jos turi prievartos elementų, todėl neduoda jokių rezultatų, nes žmogus turi pats sąmoningai suvokti, kas naudinga jo sveikatai.

    „Svarbu, kd visuomenė susivoktų, kas ją sargdina, kaip gydytis ji nori, ir kaip ne. Tuomet ir sveikatos sistema ims keistis“.

Ar reikėjo prašyti ekonomistės, kad parašytų tokį sakinį? Man labai truko paaiškinimo, kodėl būtent šis žmogus apsiėmė rašyti numerio vedamąjį (pirmasis tekstas, jeigu nėra specialios vietos laikomas vedamuoju).

Lauryna Tarvydienė parengė gražią ir labai išsamią publikaciją apie alternatyviąją mediciną „Ar įmanoma grąžinti sielą į modernios medicinos kūną?“ Nors straipsnis vietomis praranda žurnalistinį formatą, o primena lyg ir mokslinį tekstą, nes yra citatų iš kitų leidinių (žurnalistine tradicija reikėtų pasikalbinti tą iš kito leidinio cituojamą žmogų). Tačiau gražiai apginta idėja, kad dabartinė medicina turėtų prisiminti senas tiesas ir žiūrėti į žmogų kaip į visumą, o ne atskirų kūno dalių rinkinį. Man asmeniškai ši mintis yra priimtina.

Agnė Mowdy parengė straipsnį apie vaistų suvartojimą. Tekstas stiprus, daug skaičių, citatų ir remiamasi užsienio literatūra. Nesutikti su išdėstytomis mintimis sunku – vaistų žmonės vartoja per daug ir dažnai tuomet kai visai nereikia.

Ilgas straipsnis apie sveikuoliškiausią Lietuvos sveikuolį – Dainių Kepenį. Tokių žmonių požiūris visuomet įdomus ir reikalingas. Be to, jis tikrai vienintelis šalyje sveiką gyvenseną pavertęs sistema ir gyvenantis iš to. Tai irgi talentas.

Dar viename Laurynos Tarvydienės tekste „Liga vs. sveikata: kuriems dievams meldžiamės?“ girdisi tos pačios tezės, kurios buvo išreikštos pirmame tekste. Iš pradžių, šiek tiek pamąstymų, o po to eina interviu su prof. Algimantu Kirkučiu. Vėlgi neaiškus būtent šio mediko pasirinkimas. Jo teiginiai neprieštarauja tekstų autorėms, tačiau jeigu tai vienintelis motyvas – nerimta…

Aistės Černiauskaitės straipsnis apie kosmetiką neturėtų palikti abejingų. Štai jame aš ir pamačiau tikrąjį šio leidinio leidėjų radikalumą. Jokio gailesčio, jokių kompromisų, ekologiški faktai, kuriems nepateikiami kontraargumentai. Tiesa niekuomet nebūna viena. „Green’o“ leidėjai turi tik vieną tiesą.

Kituose straipsniuose jie apžvelgia lėto gyvenimo principą, pasiūlo mieste užsiimti stogų apželdinimu, pasvarsto, kas mes esame (vartotojai ar „prosumeriai“ ar lohai), apžvelgia geriausias aplinkosaugines kampanijas. Tada vėl grįžtama prie numerio temos. Mama (neaišku, ji skaitytoja ar viena iš autorė) aprašo, kaip augina vaikus be vaistų. Gabija Vitkevičiūtė pristato prieskonius. Labai vykęs ir taiklus į bendrą numerio temą straipsnis. Siauras, tačiau įdomus temos rakursas, skirtingi pašnekovai, tačiau viena juos vienijanti idėja – žolelės, prieskoniai yra ir maistas, ir vaistas.

Paskui publikacijos pakrypsta į vegetarizmą. Tą idėjinį, kuris sako, kad gyvūnų žudyti negalima. Pateikiamas verstas tekstas, paskui pristatomi žinomi žmonės, kurie buvo vegetarai. O kur medicininis požiūris į vegetarizmą? Jo bijoti nereikia, nes medikai jau nėra tokie kategoriški, o be to, yra ir medikų, kurie nevalgo mėsos.

Belieka reziumuoti. Dėl žurnalistinių sprendimų (temų, pašnekovų pasirinkimo, publikacijų išdėstymo ir t.t.) galėčiau diskutuoti, tačiau pats turinys mane žavi. Kas nors paprieštaraus, kad negalima leisti tokių subjektyvių leidinių. Subjektyvių, nes dėstoma, pristatoma ir ginama tik viena idėja, nepaliekama galimybė pasisakyti priešingai mąstantiems. Nes faktai parenkami ir pateikiami taip, kad susiformuotų atitinkamas ekologiškas mąstymas. Faktus patvirtina pasirinkti pašnekovai.

Kodėl šiuo metu tokia nuostata teisinga? Nes gyvename visuomenėje, kuri vis dar įpratusi gauti komandas ir gerokai apvirškintą informaciją; visuomenėje, kuri nemėgsta pati mąstyti ir daryti išvadas. Kadangi ekologiška gyvensena jau yra ne pasirinkimas, o būtinybė, kurią turime priimti kiekvienas, gal ir neverta šioje temoje leisti atsirasti diskusijoms?..
Nes ekologiškos gyvensenos įsisavinimui neturime daug laiko. Per ilgai gyvenome neteisingai, kenkdami aplinkai ir sau. Dabar turime nedaug laiko, kad pradėtume gyventi teisingai. Todėl nereikia diskutuoti. Tie, kas jau pritaria žalioms idėjoms, skaitys tokį žurnalą, kad įtvirtintų savo sprendimą; kas dar nesusivokia ekologijos temoje, po kai kurių straipsnių bus suglumęs ir priverstas pradėti mąstyti kitaip. Abiem atvejais gerai.

Bet kokiu atveju, tokio pobūdžio leidiniai yra pagirtini. Kol kas, kol nėra konkurentų, „Green’as“ diktuoja temas. Kai atsiras konkurentai, žurnalo leidėjai bus priversti galvoti ir apie kokybės dalykus. Linkiu jiems sėkmės!

Ieva

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

4 komentarai apie “Green’as – radikalūs ekologai”

  1. Tikrai ne viską aprašiau 🙂 pavyzdžiui, apie gyvūnėlių žudymą pati net neskaičiau, man per jautru. Tekstų ten dar visokių yra, tikrai verta nusipirkti 🙂

Parašykite komentarą