Nauji faktai apie kontraceptikus

Man darbo reikalais dažnai tenka bendrauti su įvairių sričių specialistais. Vakar dėl konferencijos ėjau susitikti su odos ligų gydytoja, profesore Balevičiene. Nuostabi gydytoja, turinti 50 metų darbo patirtį! 🙂

Kalbėjau su ja apie saulės ir kai kurių vaistų reakcijas (apie tai rašysiu žurnalui Shape). Ir įsiklausiau, kai ji pasakė, kad kontraceptikų vartojimas irgi gali iššaukti visokias odos reakcijas ilgiau pabuvus saulėje. Palaukit, palaukit! Kaip suprasti? Kur perspėjimai? Gydytoja ramiai atsivertė kontraceptinių tablečių anotacinį lapelį ir ilgame sąraše galimų pašalinių reiškinių suradome kuklų užrašą – gali padidėti spuoguotumas. Tačiau prieš kelias sekundes profesorė man rodė moterų nuotraukas, jų odos būklės spuoguotumu nepavadinsi. Tai viso kūno išbėrimas, žaizdelės, raudoni odos plotai, taip atrodančius bomžus matome kasdien ir taip gali nutikti bet kuriai vartojančiai kontraceptines tabletes? Taip.

„Mano mieloji, aš pavargau gydyti žmones nuo vaistų,“ – atsiduso gydytoja. O aš asmeniškai išsigandau… Kiekvienais metais moteris vartojanti kontraceptikus ir būnanti saulėje didina savo jautrumą saulės spinduliams. Vienoms ta saulės reakcija gali pasireikšti jau pirmais metais, kitoms susierzinimas pasireikš po metų, dviejų trijų… Niekada nežinai kada.

Sėdėjau ir mąsčiau. Pirma, supykau apie kontraceptikų gamintojų, kurie neparašė jokių išsamesnių perspėjimų vaisto informaciniame lapelyje. Juk galima parašyti – nebūkite tiesioginiuose saulės spinduliuose, nutraukite vartojimą vasaros metu, gerkite kepenis tausojančius preparatus ir t.t. Ką, pavyzdžiui, daryti paprastam žmogui žinant tokį galimą pašalinį poveikį?

Apie tai, kad kontraceptikai ir cigaretės nesuderinama jau žinoma. Todėl mečiau rūkyti, nes mačiau 45-erių moterį, kurią ištiko insultas piktnaudžiaujant tokiais derinukais.

Antra. Man vis dar prieš akis profesorės rodytos nuotraukos. (Kai tik išsiaiškinsiu, kaip čia įdėti fotkes, būtinai parodysiu ir jums, kad negalvotumėte, jog aš čia be reikalo gąsdinu).

Mielosios, būkite atsargesnės saulėje. Gal tikrai vasaros periodui nutraukite kontraceptikų vartojimą, pavartokite kokių kepenis valančių ar stiprinančių preparatų. Tokia saulės ir kontraceptikų reakcija vis dėlto per didelė kaina už seksualinę laisvę.

būkite sveikos 🙂 Ieva

Daiva Ausėnaitė (Ieva)
Latest posts by Daiva Ausėnaitė (Ieva) (see all)

7 komentarai apie “Nauji faktai apie kontraceptikus”

 1. Sveika,
  na cia teisybe…Ir ne tik saules poveikis yra toks, naudojant kontarceptikus, bet yra dar vienas liudnas faktas – uztenka kontraceptikus panaudoti bent kelis menesius ir celiulitas visam gyvenimui garantuotas….

 2. Puiku!!!! Apie tai butina kalbeti ir kuo daugiau. Pries kokius pora meteliu kabojo plakatai mieste, kvieciantys susimastyti apie kontraceptiku zala, bet tokie svelnoki… o ir patys gydytojai-ginekologai neskuba perspeti apie nepageidaujama poveiki… iki siol siuntu prisiminus, kaip isejau is gydytojo kabineto, kuriame puikavosi vieno prekes zenklo (kontracepcijos) firminiai daikteliai (piestukines, uzuolaideles etc.), nesina receptuku butent tos pacios kompanijos gaminamu man visai netinkamu kontraceptiku… nepasake net elementariu simptomu apie skausmingas krutis, nuotaiku kaita ir pan. KALBEKIM, MIELOSIOS, APIE TAI!!!! ACIU IEVAI!

 3. O man jų išrašė gydyti kiaušidžių cistai :> Ir apie visus šalutinius poveikius informavo: galėjau rinkit ir kitus gydymo būdus, bet tabletės turėjo mažiausiai šalutinių poveikių ;D
  O jei rimtai – tai viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Patys kontraceptikai nėra blogis. Jei šeima planuoja nėštumo buvimą ar jo nebuvimą tai reikia žmones už tai tik girti :> Žinoma visokių moterų yra, bet pasmerkti viską ir visus iš vieno ar kelių atvejų? Galbūt jeigu patys taip dažnai nepultumėme teisti ir pasmerkti vien tik dėl to, jog kiti žmonės negyvena tokio laimingo gyvenimo kaip mes (pvz.: jei moteris neturi partnerio, kuriuo pasitikėtų, finansinių galimybių auginti vaiką, ar jeigu pati yra tokia psichologinė žiežula, kad gal jau geriau, kad pati kentėtų, nei jos vaikai), tuomet galbūt taip nebebijotume nelaimių, o su jomis susidūrę vietoj sielvartavimo ir vienas kito gąsdinimo imtumėme jas spręsti? 🙂 Tiesog mano nuomonę, Ievos nuomonės atžvilgiu XD ;D

 4. Atvirai sakau NE kontraceptikams. Pati gėriau jas visai nesenai. Gėriau ne dėl lytinių santykių saugumo, kurių aš neturiu, bet dėl sveikatos. Mane gydytoja tiesiog prigąsdino, kad jei negersiu , neturėsiu vaikų( mano ciklas labai nereguliarus) . Geriant jas su ciklu buvo viskas gerai, bet šalutiniai poveikiai… kadangi tuo metu dar vaikščiojau į soliariumą, atsirado daugybė apgamų, pigmetntinių dėmių(kaip supratau perskaičius, tai turėjo įtaką ir kontraceptikai) .

  Ir apskritai, kaip gera specialistė, gydytoja, gali tiesiog įkišti jaunai merginai kontraceptikus. Dar viena smulkmena, man būnant 18metų, tabletes išrašė skirtas nuo 35 metų moterims. Logika kur?

 5. Labai ačiū visoms už nuomones 🙂 šioje temoje tikrai nėra vienos kategoriškos tiesos. Daugeliui moterų ir daugeliu atvejų kontraceptikai yra reikalingi. Aš tik norėčiau, kad būtų daugiau pakalbėta apie jų šalutinius poveikius ir gydytojos ginekologės neskirtų jų visoms be išimties.
  Mano žiniomis cistos yra kiekvieną mėnesį atsirandatis ir dingstantis reiškinys, kuriam įtakos turi suvartojami skysčiai, maistas, na ir bendrai sveika gyvensena. Be to, iš jų savotiškai „išaugama“.
  O dėl nereguliaraus ciklo skirti kontraceptikus, tai jau neišmintinga. Šiuo metu yra daugybė natūralių priemonių, kurios sureguliuoja tą ciklą per keletą vartojimo mėnesių, jos neturės pašalinių poveikių ir veiks švelniai.
  Svarbiausia, mielosios, domėtis 🙂 nepasikliauti tik vienos gydytojos ar draugės nuomone 🙂

 6. Cista nėra tai. Nebent šnekamojoje kalboje 🙂 Dažniausiai vistomis tampa Volfo latakėlio liekanos, iš kurių vaikučiui vystantis berniukui auga sėkliniai latakėliai ir sėklidžiu tinklas (berods tinklas irgi iš jo dalis, tiksliai nežinau). Kadangi iš pradžių ir berniukai ir mergaitės buna visiškai vienodi ir tik kažkur nuo septintos savaitės ima vystytis lytinė sistema, kurios metu vieni dariniai toliau veši ir vystosi, o kiti nyksta (kartais gali būti ir kad nesivystys, tuomet gimsta vaikutis be lyties arba su tokiais požymiais, jog lyties nustatyti neįmanoma. Skirtinai nuo smegenų, širdies ar bet kito organo lytinės sistemos organai yra naudojamai ne pačio individo gyvybei palaikyti, tačiau giminei pratęsti, todėl visų apsigimimų fone susijusių su lytimi – ypač daug, vystytis blogai, arba išsivystyti abu (retas atvejas, bet ne toks, kaip narkopleksija 🙂 (čia kai žmogus negali valdyti kada užmiega)), todėl užsilukusios nereikalingos ląstelių sankaupos lieka organizme ir gali pradėti veikti. Praktiškai neįmanoma rasti žmogaus, kuris neturėtų nė vienos jam nereikalingos ląstelės. Problema, kad kai jų būna daug – tuomet jos arba ima veikti (pvz.: mano atveju jos gamina vyriškus hormonus :< Dėl moteriškų kontraceptikų, kuriuos gersiu pusę metų, mano kiaušidėse nevyks ovuliacija ir jos „pasiilsės“, bei pačios pamėgins tą cistą nusinaikinti. Daktarai įspėjo, kad daugumai moterų vos nuktraukus kontraceptikus pats pirmas ciklas būna su itin didele galimybe pastoti, būtent dėl to „pasiilsėjimo“. Žinoma kai kurios moterys juos varoja taip ilgai, kad kiaušidėm nusibosta ir laukti 🙂 ), o blogiausiu atveju ima vėžėti.

  Studijuoju mediciną ir galiu pasakyti, kad soliarumais odai yra kaip cigaretės plaučiam 🙂 Asmeniškai į jį neeičiau. O kai dėl kontracepcinių tablečių tai jas asmeniškai patarčiau vartoti arba jeigu paskyrė dėl ko nors, arba jeigu jau vaikučių moteris susilaukė ir daugiau nebenori. Rizika, kad jos ką nors padarys nėra didelė (koks gi vaistas yra be rizikos? Juk tai – vistiek organizmui nenatūralūs dalykai), todėl norint ateityje turėti vaikų protinga būtų jų ir nenaudoti, o geriau pasikliauti prezervatyvais arba seksualiniais santykiais, kuriuose sperma nepatenka į makštį (žinoma, jei tą leidžia žmogaus įsitikinimai).
  Dažniausiai prieš kontracepsija būna arba merginos, kurios pačios turi labai gerus vaikinus ir joms nėra ko bijoti nei nėštumo, nei dar ko arba tos, kurios anei vaikino turi, anei geras klausimas ar jį kada nors turėjo. Taip pat vyrai, bet juk akivaizdu, kad bet kam imtų darytis baisu ir pikta, kuomet jų įtaka ir kontrolė sumažėtų procese, kuriame jų darbas ir taip yra gana greitai atiekamas 🙂

  Ieva gerai pasakė – domėkitės, išsiklausinėkite kuo daugiau žmonių, susipažinkite su informacija. Ir supraskite, kad „TAIP“ ar „NE“, turi būti Jūsų atveju, bet nebūtinai visumos 😀

Parašykite komentarą